Quantcast
Zaloguj się do Freedisc
Masz problem z rejestracją? Wyłącz aplikacje i wtyczki blokujące reklamy!
Zaloguj się
Załóż darmowe konto
Masz problem z rejestracją? Wyłącz aplikacje i wtyczki blokujące reklamy!
Zarejestruj się
Forum
Zaloguj się do Freedisc
Ostatnia aktywność na forum
Pomoc dla początkujących

Poradnik, jak korzystać z serwisu i się nie narażać

darmodysk
darmodysk
SEKCJA I.
JEŻELI NALEŻYSZ DO GRONA UŻYTKOWNIKÓW SZUKAJĄCYCH PLIKÓW, TO:

1. Zanim założysz nowy wątek typu "Poszukuję"...

Upewnij się, że to czego szukasz, jest już dostępne na tej stronie lub innych serwisach do współdzielenia się plikami. Korzystaj z wyszukiwarek dostępnych na stronie oraz ogólnych, jak Google, Bing czy Yandex.

2. Kiedy uznasz, że ktoś z użytkowników może posiadać kopię jakiegoś pliku i założysz nowy wątek na forum...

Upewnij się (tak jeszcze raz, na 100%), że:
    - Film lub serial jest dostępny:
    a) w serwisach VOD (m.in. Chili, Rakuten, TVP VOD - Strefa ABO),
    b) w ramach abonamentu (m.in. CDA, HBO GO, Player, Ipla, Netflix, Amazon Prime, Apple TV+, Disney+)
    c) lub był emitowany w TV.
    - Książka faktycznie jest sprzedawana w formie cyfrowej pod czytniki ebook lub audiobooki (m.in. na Woblink, Legimi, Empik Go, Storytel, Publio, Nexto, LitRes i Inverso). Jeżeli była wydana w limitowanej ilości jest bardzo mała możliwość, że ktoś np. z grona 100 jej posiadaczy podzieli się nią z innymi użytkownikami.
    - Album bądź dany utwór muzyczny jest dostępny w sklepach, fizycznie lub cyfrowo (m.in. na Spotify, Tidal, Apple Music, Amazon, Empik).

3. Nigdy nie podawaj swojego prawdziwego adresu e-mail na forum. 

Każdy temat może zostać zindeksowany przez wyszukiwarki i możliwe, że akurat Twój adres trafi w ręce firm/użytkowników rozsyłających np. spam z trojanami.

Jeśli pilnie czegoś potrzebujesz wyślij prywatną wiadomość do użytkownika, który stwierdzi, że posiada poszukiwany plik i skorzystaj z anonimowych, tymczasowych skrzynek mailowych, jak:
    - email-fake.com
    - emailondeck.com
    - mail.tm
    - guerrillamail.com
    - getnada.com
    - haribu.net

Adresy do prywatnych skrzynek są generowane automatycznie.

4. W sytuacji, kiedy ktoś z forum wyciągnął do Ciebie ręce...

Doceń pomoc daną Ci przez drugiego użytkownika. Kiedy nie potrafisz odwdzięczyć się tym samym, nie proś o zbyt wiele, nie nękaj, nie wysługuj się, po prostu odpuść i daj tej osobie spokój.
    "Chyba, że lubisz dawać (ehem..) w zamian?" - Przepraszam, ale to taki niewinny żart.

Najlepiej wpłać za porządną pomoc symboliczną darowiznę na konto dowolnej organizacji pozarządowej wskazanej przez osobę, która udzieliła ci pomocy.  

5. Kiedy pobierzesz długo poszukiwany plik...

Nie kasuj go z dysku! Zachowaj kopię i zamieść w jakiejś chmurze online, na freedisc czy innych serwerach. Jeśli zechcesz, podziel się nią chwilowo z innymi użytkownikami.
    A założony temat USUŃ!

Sekcja II.
JEŻELI DZIELISZ SIĘ PLIKAMI Z INNYMI, TO:

1. Nigdy nie podawaj bezpośrednich linków w temacie. Czemu narażać się na jego szybkie usunięcie?

Rób to tylko przez prywatną wiadomość, za pomocą SAFENOTE lub wysyłaj wiadomości przez anonimowe skrzynki mailowe, jak:
    - anonymousemail.me (wiadomości przychodzą prawie od razu)
    - tempr.email (wiadomości przychodzą z opóźnieniem bez reklam w stopce)
    5ymail.com (wiadomości przychodzą po bardzoooo dłuuuugim czaaaasieee, bez reklam)

2. Nie wysyłaj nikomu wiadomości - tym bardziej z załącznikami - z prywatnego adresu e-mail.

Nie wiesz kto jest odbiorcą, ani jak posłuży się Twoim adresem.
    Posłuż się anonimowymi skrzynkami - powtórzę -, takimi jak:
    - email-fake.com
    - emailondeck.com
    - mail.tm
    - guerrillamail.com
    - getnada.com
    - haribu.net

3. Nie rób z siebie przysłowiowego "Rycerza na białym koniu" czy tam "giermka" lub "służącej".

Osoba po drugiej stronie internetu nigdy nie będzie przysłowiową "księżniczką". Nie podziękuje, nie da ci buziaka (prędzej kopniaka), ale żądania nadal będzie miała w stosunku do Ciebie, jeśli będziesz robił(a) wszystko o co Cię poprosi. "Bądź, jak alfons lub Twój szef!"
    Potrzebujący ma się dostosować, nie Ty!

4. Rozpowszechniaj pliki, ale dyskretniej!

Staraj się zmieniać nazwy plików, po prostu je przekręcaj. Nie znikną tak prędko za nadużycia a wyszukiwarki będą miały problem z ich indeksacją. Mniejsze pliki, jak ebooki pakuj do archiwum i twórz własne dla nich miniaturki. Reklamuj się innym na forum ;) 

Sekcja III.
DO WSZYSTKICH:

1. Chcesz wspólnie z innymi korzystać z jednej skrzynki? Bardzo proszę!

Oto publiczne skrzynki dla społeczności Freedisc:
daje.potrzebuje.poszukuje@dispostable.com
> dispostable.com/inbox/daje.potrzebuje.poszukuje
 dajepotrzebujeposzukuje@armyspy.com
> fakemailgenerator.com/inbox/armyspy.com/dajepotrzebujeposzukuje/
daje.potrzebuje.poszukuje@emailsensei.com ->
>  mailsensei.com/listInbox.php?name=daje.potrzebuje.poszukuje%40emailsensei.com

2. Jeden z użytkowników stosuje wobec Ciebie stalking lub dziwnie zachowuje się na forum?

Zgłoś to modernizatorom.

-------- SPONSOR ADVERTISEMENT -------
SAFENOTE (safenote.co) - Wysyłaj ukrytą wiadomość za pomocą wygenerowanego linku, która po odczytaniu przez odbiorcę ulegnie autodestrukcji - "Ale nie tak jak w filmach!". Jednak, to zależy od Ciebie ile czasu będzie miał na jej otwarcie oraz ile razy będzie mógł ją odczytać.
Nie chce ci się tworzyć ukrytej wiadomości? Utwórz więc prywatnego linka na safenote.co/private-link !

PS. Wersja audio już wkrótce!
kriski
kriski
JEŻELI NALEŻYSZ DO GRONA UŻYSZKODNIKÓW SZUKAJĄCYCH PLIKÓW, TO:
Generalnie mam to w dupie i nikt mi nie będzie mówił jak mam żyć.
Ewentualnie: za dużo czytania.

Osobiście chciałbym aby wszyscy to przeczytali i się zastosowali.
Przyznaj się z ręką na sercu czy przeczytałeś regulamin? Czy ktoś to zrobił w ogóle?
No i powinieneś dopisać: nie dotyczy Emilki.

zubba
zubba
Łooo, to jest coś takiego jak "anonimowe, tymczasowe skrzynki mailowe"? Czuję się jakbym liznął trochę tematyki szpiegowskiej :). Nauka jednak nie ma końca.
kriski
kriski
@zubba
Są nawet takie na 10 minut
darmodysk
darmodysk
@kriski: To jest poradnik, nie regulamin i niektóre kwestie można w nim pominąć. Między jednym a drugim jest taka różnica, że regulamin powinno się przestrzegać a poradnika nie. Nikogo nie namawiam by się dostosowywał do każdego z punktów. Najważniejszą kwestią jest zachowanie swojej anonimowości. Część punktów napisałem mniej lub bardziej poważnie i może za bardzo się rozpisałem, ale "kij z tym". 

Tutaj dodaję wersję audio poradnika (z głosem AI) dla tych, którzy mają problem z czytaniem: 

Regulaminu nie czytałem, bowiem jest zapewne bardzo podobny, jak na Chomikuj.
Tak w skrócie - "Pliki powinny być dostępne tylko dla nas, rodziny lub bliskich znajomych, ale odpowiadamy również za to, jeśli pobrane zostaną przez kogoś spoza tego grona. Wrzucając pliki do folderów publicznych świadomie bierzemy udział w piractwie komputerowym i podlegamy kwestiom prawnym".
Dziwię się natomiast, że są i tacy użytkownicy, którzy publikują na Freedisc swoje prywatne zdjęcia (na filmy jeszcze nie wpadłem), przy czym nie zdają sobie sprawy, że mogą zostać wykorzystane i rozpowszechnione przez innych, a Freedisc nie bierze za to odpowiedzialności, bo chroni się regulaminem.

PS. Poza tym, istnieją też serwisy, jak np. AnonAddy.com, gdzie można stworzyć alias mailowy, który wyglądałby np. tak freedisc@totylkoja.anonaddy.com i wiadomość przychodziłaby na podaną skrzynkę. Tych aliasów można zakładać więcej. Ja na własnym hostingu mam już ich ponad 250 i każdy jest przypisany do odpowiedniego serwisu - wiem przynajmniej skąd przychodzą wiadomości i mogę je filtrować.

zee84
zee84
 "Dziwię się natomiast, że są i tacy użytkownicy, którzy publikują na Freedisc swoje prywatne zdjęcia"
,
Mało tego  Ja dziwię się jak można zakładać tu profil z loginem> swoje imię i nazwisko :) Oczywiście ludzie robili to ciągle gdy była możliwość założenia konta przez fb. Są też jednak osoby które nawet bez zakładania go za pośrednictwem fb od tak udostępniają swoje dane osobowe w ten sposób. :P Komedia
Odpowiedzi mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy